Part Number: AFC2173-7
AFCO RACING PRODUCTS
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
AFC2173-7
MPN:
2173-7
Weight:
3.96 LBS
Description
  • Compressed Length: 14.21"
  • Extended Length: 20.15"
  • Outer Diameter: 2.17"
  • Valve: 3 compression / 7 rebound
  • Body: Threaded aluminum
  • Finish: Blue anodized
  • Design: Monotube, gas pressure
  • Valving: Fixed, custom options available
  • Spring Setup: Coil-over ready
  • Serviceable: Owner-serviceable
  • Sold: Individually
View AllClose
Specs
MFG Part #:
2173-7
Fitment
Fitment for AFCO Aluminum Monotube Shock 21 Series 7" Comp 3 Reb 7 2173-7