Hot Cams Valve Shim 8.90 x 2.20 for 2005-2011 KTM 250 SX-F 5PK890220
Part Number: 09261361
MPN:
5PK890220
Weight:
0.05 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Dimensions: 8.90 x 2.20mm
  • Quantity: Five shims
  • Application: 2005-2011 KTM 250 SX-F
  • Material: Precision-engineered steel
  • Function: Valve clearance adjustment
  • Installation: Bolt-on replacement
  • MPN: 5PK890220
RIDING STYLE:
ATV
OUTSIDE DIAMETER METRIC:
8.90 MM
RIDING STYLE:
SNOW
STREET
ADVENTURE TOURING / DUAL-SPORT
OFF-ROAD
UTV
WATERCRAFT
VALVE SHIM THICKNESS METRIC:
2.20 MM