MOOSE RACING Valve Shim - 7.48 x 2.05 - 5 pack MSE5PK748205
Part Number: 09261875
MOOSE RACING
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
MSE5PK748205
Weight:
0.02 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Size: 7.48 x 2.05mm
  • Material: 4140 cold-rolled steel
  • Manufacturing: Forged, not sintered
  • Quantity: 5-pack refill
  • Surface: Laser-etched identification
  • Application: Universal valve train
  • Installation: Direct replacement
  • MPN: MSE5PK748205
View AllClose
Specs
RIDING STYLE:
ATV
TYPE:
VALVE
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
UTV
WATERCRAFT
OUTSIDE DIAMETER METRIC:
7.48 MM
ADVENTURE TOURING / DUAL-SPORT
STREET
VALVE SHIM THICKNESS METRIC:
2.05 MM