Mahle piston ring set 4.040 in bore 0.043 x 0.043 x 3.0 mm low tension plasma moly 8-cylinder MAH4040ML-043
Part Number: MAH4040ML-043
MAHLE PISTONS
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MAH4040ML-043
MPN:
4040ML-043
Weight:
0.65 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Bore diameter: 4.040"
  • Top ring width: 0.043"
  • Second ring width: 0.043"
  • Oil ring thickness: 3.0mm
  • Material: Ductile iron
  • Coating: Plasma moly
  • Tension: Low-tension design
  • Fit style: File-fit
  • Application: 8-cylinder engines
  • MPN: MAH4040ML-043
View AllClose
Specs
MFG Part #:
4040ML-043
Fitment
Fitment for Mahle piston ring set 4.040 in bore 0.043 x 0.043 x 3.0 mm low tension plasma moly 8-cylinder MAH4040ML-043