RIVCO PRODUCTS Peg Mounting Clamp - Black - 1.25" CLMP125BK
Part Number: 16240237
RIVCO PRODUCTS
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
CLMP125BK
Weight:
0.96 LBS
Description
  • Fits 1" or 1.25" guards
  • Three-piece clamp design
  • Steel construction
  • Black powder-coat finish
  • Accepts 1/2" mounting bolts
  • Works with most peg brands
  • No fabrication required
  • Made in the U.S.A.
  • MPN: CLMP125BK
View AllClose
Specs
BASE FINISH:
POWDER-COATED
COLOR/FINISH:
BLACK
MODEL:
HIGHWAY
OUTSIDE DIAMETER IMPERIAL:
1-1/4'
OUTSIDE DIAMETER METRIC:
32 MM
TYPE:
CRUISE PEG (FOOTPEG)
UNITS:
PAIR
APPLICATION:
DRIVER
CLAMPING DIAMETER IMPERIAL:
1-1/4'
COLOR/FINISH:
POWDER-COATED
MOUNTING STYLE:
CLAMP-ON
RIDING STYLE:
STREET
BASE COLOR:
BLACK
FOOTPEG MOUNTING ANGLE:
STRAIGHT
PRODUCT NAME:
MOUNT
CLAMPING DIAMETER METRIC:
32 MM
FEATURES:
ADJUSTABLE
MATERIAL:
STEEL
Fitment
Fitment for RIVCO PRODUCTS Peg Mounting Clamp - Black - 1.25" CLMP125BK