Part Number: 519M05500
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
519M05500
MPN:
519M05500
Weight:
0.45 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Bore diameter: 55.00 mm
  • Oversize: 54 mm
  • Material: Forged aluminum alloy
  • Machining: CNC-precision
  • Ring type: Gas nitrided steel
  • Includes: Piston, wrist pin, rings, circlips
  • Fitment: Suzuki RM 125 (1985–1986)
  • Installation: Bolt-on replacement
  • Heat management: Advanced cooling design
  • RPM rating: High-performance capable
View AllClose
Specs
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
BORE - OVERSIZE METRIC:
+1.00 MM
DISPLACEMENT:
123 CC
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
PISTON MATERIAL:
FORGED
UNITS:
EACH
BORE - OVERSIZE:
+1,00 MM
BORE SIZE METRIC:
55.00 MM
PRODUCT NAME:
PISTON
STROKE LENGTH:
54,00 MM
STROKE LENGTH METRIC:
54.00 MM