Wiseco Yamaha YFZ350 Banshee 1987-2006 64.50mm Piston Kit 795M06450
Part Number: 795M06450
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
795M06450
MPN:
795M06450
Weight:
0.65 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • 64.50mm bore diameter
  • High-silicon alloy construction
  • Yamaha YFZ350 Banshee compatible
  • 1987–2006 model years
  • Precision-engineered tolerances
  • Enhanced combustion efficiency
  • Lightweight, robust design
  • Extensive quality testing
  • Bolt-in replacement kit
  • OEM-equivalent reliability
View AllClose
Specs
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
PISTON MATERIAL:
FORGED
BORE SIZE METRIC:
64.50 MM
DISPLACEMENT:
352 CC
STROKE LENGTH METRIC:
54.00 MM
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
MODEL:
RACER'S CHOICE
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
ENGINE TYPE:
2-STROKE
PRODUCT NAME:
PISTON
RIDING STYLE:
ATV
UNITS:
EACH
Fitment
Fitment for Wiseco Yamaha YFZ350 Banshee 1987-2006 64.50mm Piston Kit 795M06450