Wiseco Piston Kit 41.50 mm Oversize for Kawasaki KFX 50 2003-2009 826M04150
Part Number: 09100340
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
826M04150
Weight:
0.30 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • 41.50 mm oversize bore
  • CNC-machined for precision fit
  • Aerospace-grade aluminum alloy
  • High-silicon composition
  • Lightweight construction
  • Superior heat dissipation
  • Includes piston, rings
  • Wrist pin included
  • Circlips included
  • Exceptional temperature resistance
  • Fits KFX 50 (2003-2009)
  • Fits KDX 50 models
  • Fits Suzuki JR50
  • Bolt-on installation ready
View AllClose
Specs
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
RIDING STYLE:
ATV
UNITS:
EACH
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
ENGINE TYPE:
2-STROKE
STROKE LENGTH METRIC:
37.80 MM
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
DISPLACEMENT:
49 CC
PISTON MATERIAL:
FORGED
PRODUCT NAME:
PISTON
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
BORE SIZE METRIC:
41.50 MM
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit 41.50 mm Oversize for Kawasaki KFX 50 2003-2009 826M04150