Wiseco Piston Kit 53.5mm Bore Honda XR100R 1985-2003 4666M05350
Part Number: 09100328
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
4666M05350
Weight:
0.25 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Bore size: 53.5mm
  • Fitment: Honda XR100R 1985–2003
  • Material: Forged aluminum alloy
  • Compression ratio: High
  • Precision-machined construction
  • Includes piston rings
  • Includes circlips
  • Bolt-on installation
  • MPN: 4666M05350
  • OEM replacement quality
View AllClose
Specs
BORE SIZE METRIC:
53.50 MM
COMPRESSION RATIO IMPERIAL:
9.4:1
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
ENGINE TYPE:
4-STROKE
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
PISTON MATERIAL:
FORGED
PRODUCT NAME:
PISTON
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
DISPLACEMENT:
101,00 CC
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
STROKE LENGTH METRIC:
45.00 MM
UNITS:
EACH
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit 53.5mm Bore Honda XR100R 1985-2003 4666M05350