Wiseco Piston Kit 54.50 mm Kawasaki KX100 1995-2013 Suzuki RM100 2003 651M05450
Part Number: 09100345
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
651M05450
Weight:
0.45 LBS
Description
  • 54.50 mm bore diameter
  • High-silicon forged aluminum
  • CNC-machined precision tolerances
  • Aerospace-grade material composition
  • Complete ring set included
  • Piston pin and circlips
  • Lightweight design construction
  • Enhanced throttle response
  • Superior thermal resistance
  • Extreme wear resistance
  • Fits Kawasaki KX100 1995–2013
  • Fits Suzuki RM100 2003
  • Bolt-on installation
  • OEM-equivalent fitment
  • MPN: 651M05450
View AllClose
Specs
BORE SIZE METRIC:
54.50 MM
STROKE LENGTH METRIC:
45.80 MM
BORE - OVERSIZE METRIC:
+2.00 MM
ENGINE TYPE:
2-STROKE
BORE - OVERSIZE:
+2,00 MM
DISPLACEMENT:
99 CC
PISTON MATERIAL:
FORGED
PRODUCT NAME:
PISTON
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
UNITS:
EACH
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit 54.50 mm Kawasaki KX100 1995-2013 Suzuki RM100 2003 651M05450