Wiseco Piston Kit 48.50mm for Suzuki RM85 2002-2023 806M04850
Part Number: 09101248
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
806M04850
Weight:
0.30 LBS
On Sale
Description
  • Bore diameter: 48.50mm
  • Application: Suzuki RM85 (2002–2023)
  • Material: High-strength aluminum alloy
  • Precision CNC-machined
  • Lightweight construction
  • OEM-equivalent fitment
  • Improved power delivery
  • Gasket kit: Not included
  • Backed by Wiseco quality
View AllClose
Specs
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
BORE SIZE METRIC:
48.50 MM
ENGINE TYPE:
2-STROKE
MODEL:
PRO-LITE
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
DISPLACEMENT:
84.7 CC
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
STROKE LENGTH METRIC:
46.80 MM
UNITS:
EACH
PISTON MATERIAL:
FORGED
PRODUCT NAME:
PISTON
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit 48.50mm for Suzuki RM85 2002-2023 806M04850