Wiseco Piston Kit Kawasaki KX250F 2015-2016 77.00mm 13.8:1 Compression 40124M07700
Part Number: 09103915
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
40124M07700
Weight:
0.60 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Bore: 77.00mm
  • Compression Ratio: 13.8:1
  • Material: High-silicon aluminum alloy
  • Manufacturing: CNC-machined
  • Fitment: Kawasaki KX250F 2015-2016
  • Includes: Piston rings, wrist pins
  • Installation: Bolt-on assembly
  • MPN: 40124M07700
View AllClose
Specs
STROKE LENGTH METRIC:
53.60 MM
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
BORE - OVERSIZE:
STANDARD
BORE - OVERSIZE METRIC:
STANDARD
COMPRESSION RATIO IMPERIAL:
13.8:1
DISPLACEMENT:
250 CC
ENGINE TYPE:
4-STROKE
BORE SIZE METRIC:
77.00 MM
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
PISTON MATERIAL:
FORGED
PRODUCT NAME:
PISTON
UNITS:
EACH
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit Kawasaki KX250F 2015-2016 77.00mm 13.8:1 Compression 40124M07700