Wiseco Piston Kit Standard 95mm 12:1 Compression KTM 450 SX-F 2003-2006 4805M09500
Part Number: 09100784
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
4805M09500
Weight:
0.95 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • 95mm bore diameter
  • 12:1 compression ratio
  • High-silicon aluminum alloy
  • Dome-top design
  • Improved combustion efficiency
  • Enhanced throttle response
  • KTM 450 SX-F specific
  • 2003-2006 model years
  • Fits without modification
  • Professional-grade durability
View AllClose
Specs
BORE - OVERSIZE:
STANDARD
ENGINE TYPE:
4-STROKE
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
UNITS:
EACH
BORE - OVERSIZE METRIC:
STANDARD
COMPRESSION RATIO IMPERIAL:
12.0:1
PISTON MATERIAL:
FORGED
PRODUCT NAME:
PISTON
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
BORE SIZE METRIC:
95.00 MM
DISPLACEMENT:
449 CC
STROKE LENGTH METRIC:
63.40 MM
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit Standard 95mm 12:1 Compression KTM 450 SX-F 2003-2006 4805M09500