Wiseco Piston Kit 73.50mm 2003-2006 Polaris 550 Classic 2417M07350
Part Number: 2417M07350
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
2417M07350
MPN:
2417M07350
Weight:
0.55 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
When your Polaris 550 Classic demands a fresh top end, factory tolerances and worn compression won't cut it. The Wiseco Piston Kit 73.50mm delivers the durability and precision fit that separates reliable trail days from catastrophic failures. With high-silicon alloy construction, complete ring and circlip assembly, you get a bolt-in solution engineered for both sustained trail use and competitive abuse.
  • High-silicon alloy construction
  • Oversized 73.50mm bore
  • Includes piston rings
  • Includes circlips
  • Precision-engineered tolerances
  • 2003-2006 Polaris 550 Classic
  • MPN: 2417M07350
  • Bolt-in installation
  • Proven competitive reliability
View AllClose
Specs
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
PISTON MATERIAL:
4032 ALUMINUM ALLOY
SKIRT COATING:
ARMORGLIDE®
UNITS:
KIT
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
BORE SIZE METRIC:
73.50 MM
ENGINE TYPE:
2-STROKE
MODEL:
PRO-LITE
PISTON DIAMETER METRIC:
73.41 MM
PRODUCT NAME:
PISTON KIT
RIDING STYLE:
SNOW
STROKE LENGTH METRIC:
65.00 MM
DISPLACEMENT:
552 CC
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit 73.50mm 2003-2006 Polaris 550 Classic 2417M07350