Wiseco Piston Yamaha YZF-R1 1998-1999 4312M07000
Part Number: 4312M07000
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
4312M07000
MPN:
4312M07000
Weight:
0.65 LBS
Description
  • High-silicon alloy construction
  • Includes rings and circlips
  • Lightweight design
  • Precision-engineered tolerances
  • Fits 1998-1999 YZF-R1
  • Optimized for racing and trail
  • Enhanced thermal stability
  • Improved compression retention
View AllClose
Specs
BORE - OVERSIZE:
STANDARD
ENGINE TYPE:
4-STROKE
PISTON MATERIAL:
FORGED 2618 ALUMINUM
PRODUCT NAME:
PISTON KIT
RIDING STYLE:
ATV
COMPRESSION RATIO IMPERIAL:
MODEL:
FORGED SERIES
SKIRT COATING:
NON-COATED
BORE SIZE METRIC:
70.00 MM
DISPLACEMENT:
223.6 CC
PISTON DIAMETER METRIC:
69.95 MM
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
STROKE LENGTH METRIC:
58.00 MM