Wossner Piston Kit for Polaris Trail Blazer 250 1990-2005 8094D050
Part Number: 09105510
WOSSNER
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
8094D050
Weight:
0.81 LBS
Description
  • 4032 T6 forged aluminum
  • Permanent skirt coating
  • T6 heat-treated
  • Finite Element Analysis optimized
  • Includes piston, rings, pin, clips
  • Reduces friction, piston rock
  • German engineering, Wossner design
  • Fits Polaris Trail Blazer 250 (1990–2005)
  • 2-stroke engine application
  • Bolt-on installation ready
View AllClose
Specs
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
ENGINE TYPE:
2-STROKE
RIDING STYLE:
ATV
UNITS:
KIT
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
PISTON MATERIAL:
FORGED
PISTON SIZE METRIC:
72.43 MM
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
DISPLACEMENT:
244 CC
BORE SIZE METRIC:
72.50 MM