Wossner Piston Kit 83.43mm for Polaris 400L 1995 8097D050
Part Number: 09105520
WOSSNER
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
8097D050
Weight:
1.11 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Fitment: Polaris 400L (1995)
  • Bore Diameter: 83.43mm
  • Material: 4032 T6 forged aluminum
  • Heat Treatment: T6 hardened
  • Skirt Coating: Permanent friction-reducing
  • Design Method: FEA-optimized
  • Contents: Piston, rings, pin, clips
  • Installation: Bolt-on assembly
  • MPN: 8097D050
View AllClose
Specs
DISPLACEMENT:
400 CC
MODEL:
STANDARD SERIES
PRODUCT NAME:
PISTON KIT
TYPE:
DUAL RING
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
PISTON MATERIAL:
FORGED
RIDING STYLE:
ATV
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
PISTON SIZE METRIC:
83.43 MM
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
BORE SIZE METRIC:
83.50 MM
ENGINE TYPE:
2-STROKE
UNITS:
KIT
Fitment
Fitment for Wossner Piston Kit 83.43mm for Polaris 400L 1995 8097D050