Wossner Honda CR250R 1984-1985 Piston Kit 8156D025
Part Number: 09105556
WOSSNER
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
8156D025
Weight:
0.71 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • 4032 T6 forged aluminum
  • Complete kit included
  • Permanent skirt coating
  • Friction-reducing design
  • T6 heat treatment
  • Finite Element Analysis optimized
  • High-load rated
  • Honda CR250R 1984-1985
  • 2-stroke specific
  • German engineering
  • Lightweight performance
  • Reduced piston rock
View AllClose
Specs
BORE - OVERSIZE:
+0,25 MM
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.25 MM
BORE SIZE METRIC:
66.25 MM
PISTON MATERIAL:
FORGED
PISTON SIZE METRIC:
66.19 MM