Hot Cams Valve Shim 13mm x 1.95mm for Kawasaki KZ650 1977-1983 5PK1300195
Part Number: 09262319
HOT CAMS
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
5PK1300195
Weight:
0.15 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Quantity: Five shims
  • Dimensions: 13mm diameter
  • Thickness: 1.95mm
  • Application: Kawasaki KZ650 (1977–1983)
  • Material: High-strength alloy
  • Fitment: Direct OEM replacement
  • Installation: Bolt-on, no fabrication
  • MPN: 5PK1300195
View AllClose
Specs
OUTSIDE DIAMETER METRIC:
13.00 MM
RIDING STYLE:
UTV
VALVE SHIM THICKNESS METRIC:
1.95 MM
MATERIAL:
STEEL
RIDING STYLE:
ATV
OFF-ROAD
PRODUCT NAME:
SHIM
SNOW
WATERCRAFT
TYPE:
VALVE
UNITS:
5 PACK
ADVENTURE TOURING / DUAL-SPORT
STREET
Fitment
Fitment for Hot Cams Valve Shim 13mm x 1.95mm for Kawasaki KZ650 1977-1983 5PK1300195