Hot Cams Valve Shim 13mm x 2.10mm for Kawasaki KZ650 1977-1983 5PK1300210
Part Number: 09262322
MPN:
5PK1300210
Weight:
0.03 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Dimension: 13mm x 2.10mm
  • Quantity: 5-pack
  • Fitment: Kawasaki KZ650 (1977–1983)
  • Material: High-grade steel
  • Precision-engineered to OEM spec
  • Maintains optimal valve clearance
  • Reduces engine wear
  • Installation: Bolt-on replacement
  • MPN: 5PK1300210
RIDING STYLE:
ATV
RIDING STYLE:
OFF-ROAD
WATERCRAFT
TYPE:
VALVE
ADVENTURE TOURING / DUAL-SPORT
STREET
VALVE SHIM THICKNESS METRIC:
2.10 MM
OUTSIDE DIAMETER METRIC:
13.00 MM
PRODUCT NAME:
SHIM
SNOW
UTV
UNITS:
5 PACK
Fitment
Fitment for Hot Cams Valve Shim 13mm x 2.10mm for Kawasaki KZ650 1977-1983 5PK1300210