Wiseco Piston Kit 0.50mm Oversize 65.5mm 12:1 Compression Honda ATC200E 1982-1983 4289M06550
Part Number: 4289M06550
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
4289M06550
MPN:
4289M06550
Weight:
0.55 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
The high-silicon alloy construction resists wear and thermal stress better than OEM alternatives, while the 12:1 compression ratio and 0.50mm oversize specification give you the exact fitment and power characteristics your engine requires. Whether you're chasing lap times or logging trail miles, this is the piston kit trusted by Honda enthusiasts and professionals.
  • 0.50mm oversize bore
  • 12:1 compression ratio
  • High-silicon alloy construction
  • Fits Honda ATC200E 1982–1983
  • Includes rings and circlips
  • CNC-precision engineered
  • Complete piston kit solution
  • Trail and racing capable
View AllClose
Specs
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
COMPRESSION RATIO IMPERIAL:
12.0:1
PISTON DIAMETER METRIC:
65.45 MM
UNITS:
KIT
MODEL:
FORGED SERIES
PRODUCT NAME:
PISTON KIT
SKIRT COATING:
NON-COATED
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
BORE SIZE METRIC:
65.50 MM
DISPLACEMENT:
191.8 CC
PISTON MATERIAL:
FORGED 2618 ALUMINUM
ENGINE TYPE:
4-STROKE
RIDING STYLE:
ATV
STROKE LENGTH METRIC:
57.80 MM
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit 0.50mm Oversize 65.5mm 12:1 Compression Honda ATC200E 1982-1983 4289M06550