Wiseco Piston Kit Honda TRX250EX 2001-2008 69mm 0.50mm Oversize 10.5:1 Compression 4935M06900
Part Number: 09100857
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
4935M06900
Weight:
0.60 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • Honda TRX250EX compatible
  • 69mm bore diameter
  • 0.50mm oversize spec
  • 10.5:1 compression ratio
  • Forged aluminum alloy construction
  • Lightweight piston design
  • Improves ring seal efficiency
  • Bolt-on replacement
  • Gasket set sold separately
  • Wiseco OEM-trusted brand
  • Enhanced torque output
  • Reduced engine load
View AllClose
Specs
PISTON MATERIAL:
FORGED
BORE - OVERSIZE:
+0,50 MM
BORE SIZE METRIC:
69.00 MM
PRODUCT NAME:
PISTON
SKIRT COATING:
MOLY COATED
STROKE LENGTH METRIC:
62.20 MM
BORE - OVERSIZE METRIC:
+0.50 MM
DISPLACEMENT:
233 CC
ENGINE TYPE:
4-STROKE
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
RIDING STYLE:
ATV
UNITS:
EACH
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit Honda TRX250EX 2001-2008 69mm 0.50mm Oversize 10.5:1 Compression 4935M06900