Wiseco Piston Kit Standard 39mm 11:1 Compression Honda Z50R 1982-1987 4828M03900
Part Number: 09100738
WISECO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
4828M03900
Weight:
0.20 LBS
Ships from Manufacture | Call to Order (231) 767-5055
Description
  • 39.00mm bore diameter
  • 11:1 compression ratio
  • Forged aluminum construction
  • Includes piston rings
  • Includes wrist pins
  • Includes circlips
  • Honda Z50R 1982–1987
  • MPN: 4828M03900
  • Bolt-on installation
  • Heat-resistant design
View AllClose
Specs
PISTON MATERIAL:
FORGED
RIDING STYLE:
STREET
STROKE LENGTH METRIC:
41.40 MM
COMPRESSION RATIO IMPERIAL:
11.0:1
BORE - OVERSIZE:
STANDARD
BORE - OVERSIZE METRIC:
STANDARD
PRODUCT NAME:
PISTON
BORE SIZE METRIC:
39.00 MM
DISPLACEMENT:
49,50 CC
ENGINE TYPE:
4-STROKE
PISTON MATERIAL:
ALUMINUM ALLOY
UNITS:
EACH
Fitment
Fitment for Wiseco Piston Kit Standard 39mm 11:1 Compression Honda Z50R 1982-1987 4828M03900